Z historie řádu

Historie tohoto vojenského řádu sahá do roku 1561, kdy Evropa čelila turecké invazi. Zakladatelem byl rakouský vojevůdce Kryštof Kugler a patronem německý císař Ferdinand I. Habsburský, který vládl říši, zahrnující německé, rakouské, české a uherské země.

Původně římskoněmecký král a rakouský arcivévoda Ferdinand Habsburský, se stal roku 1526 smrtí Ludvíka Jagellonského v bitvě u Moháče českým a uherským králem. Spolu s těmito zeměmi zdědil i válku s Turkem a na jeho bedra tak padla obrana Evropy. Čelil Turkům i před branami Vídně a pomalu přenesl válku zpět do Uher. Během dlouhých kampaní proslula řada vojevůdců, mezi nimi i Kryštof Kugler, zakladatel Ferdinandského řádu. Kryštof jako dobrý vojevůdce prosazoval v souladu s rytířskými ideály v mezidobí válečných kampaní péči o vojáky, kteří bránili říši i Evropu proti Turkům. V duchu motta „služba za službu“ zaměstnával své veterány, pečoval o těžce zraněné i zmrzačené vojáky i o rodiny padlých. Tuto ideu přednesl i Ferdinandu Habsburskému, který se stal roku 1556 císařem.

Císaře idea nadchla a 9.září 1561 slavnostně založil prestižní služebný rytířský řád, nesoucí jeho jméno coby patrona – Ferdinandus orden 1561. Tímto aktem se stala péče o válečné veterány právní normou, i otázkou prestiže. Dnes je tomuto řádu více než 450 let a rozšířil svou podporu na všechny služebné složky. Vedle vojáků jsou to policisté a strážníci, hasiči a zdravotničtí záchranáři. Stále se držíme původní myšlenky, že rytířství je službou a podporujeme ty, kteří za nás slouží.

Patron řádu, jehož svátek každoročně slavíme, spočinul k poslednímu odpočinku v katedrále sv. Víta v Praze. Kryštof Kugler, zakladatel a první velmistr řádu, pak předal meč a žezlo svým mužským potomkům a tak tento dynastický rytířský řád vykonává svou činnost na území Rakouska, Spolkové republiky Německo a České republiky do dnešních dnů.

Novodobá historie řádu v Čechách

Na počátku 21. století působí mezinárodní rytířský řád Ferdinandus Orden 1561 v Rakousku, Německu, Maďarsku, Lucembursku a v České republice.

Obnovení činnosti Ferdinandus Orden 1561 v České republice má kořeny v letech 2010-2014, kdy zde emisaři řádu aktivně vyhledávají české osobnosti a oslovují státní i nevládní instituce, zastřešující pomáhající profese. V tomto období se již noví čeští členové řádu aktivně zapojují do pomoci obětem domácího násilí a podporují pozůstalé po padlých vojácích ze zahraničních misí. Ve stejném období se členové řádu v Hradci Králové aktivně zapojují do systematického vzdělávání studentů medicíny v problematice domácího násilí. Je navázána spolupráce s partnerským vojenským řádem Bayerischer Militär Orden s tradicí od roku 1866.

V roce 2015 je v Hradci Králové v katedrále sv. Ducha slavnostně založena Hradecká komenda řádu Ferdinandus Orden 1561. Personální složení stojí na současných i bývalých příslušnících bezpečnostních sborů, hasičů a zdravotníků. Primárním posláním Hradecké komendy je pomoc a podpora rodinám příslušníků služebních sborů, kteří v souvislosti se službou utrpěli těžké zranění, nebo vážně onemocněli. Komenda tím reaguje na citelnou absenci potřebného systému pomoci a podpory, který by uměl ošetřit takto postižené rodiny.

V roce 2016 se Hradecká komenda organizačně podílela na slavnostním mezinárodním setkání evropských rytířských řádů v historické pevnosti Josefov, kterou uspořádalo město Jaroměř. Cílem bylo navázání vzájemné spolupráce všech zúčastněných subjektů v sociální oblasti. Ve stejném období se zástupce Hradecké komendy účastnil semináře k problematice domácího násilí, realizovaného na půdě Parlamentu ČR. Cílem semináře bylo vyhodnocení 10 let účinnosti zákona o ochraně obětí domácího násilí a nastavení další mezioborové spolupráce.

V roce 2017 byla navázána neformální spolupráce s Klubem výsadkových veteránů Chrudim a s elitním útvarem chrudimských výsadkářů.

V roce 2018 navázala Hradecká komenda spolupráci s partnerským řádem Křižovníků s červeným srdcem. Ve stejném roce jsme společně s Křižovníky oslavili 100. výročí od vzniku samostatného Československa.

V roce 2019 se Hradecká komenda organizačně podílela na slavnostním mezinárodním setkání evropských rytířských řádů v historické pevnosti Josefov, kterou uspořádalo město Jaroměř. Cílem bylo společné hledání možností pro revitalizaci objektu bývalé pevnostní nemocnice a její využití pro účely rehabilitačně terapeutického zařízení pro příslušníky služebních sborů. Tento cíl bohužel nebyl naplněn.

V období pandemie Covid 19 (2020-2022) se Hradecká komenda široce zapojila do dobrovolnictví.

V roce 2021 byla navázána spolupráce s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové v rámci výuky studentů medicíny v rámci profesní přípravy zdravotníků na profesní setkání s obětí násilí.

V roce 2022 došlo v katedrále sv. Víta na Pražském hradě k povýšení Hradecké komendy na Českou komturii.

Od roku 2022 spolupracuje Česká komturie Ferdinandus Orden 1561 s ESI – Evropským institutem pro smír, mediaci a rozhodčí řízení, který si mimo jiné klade za cíl ochranu dětí při rozpadu rodin.

V roce 2022 se Česká komturie zapojila do pomoci ukrajinským dětem, které byly nuceny uprchnout před válkou do České republiky. Tato pomoc má podobu cílených volnočasových aktivit, realizovaných pro doučování i rychlejší integraci ukrajinských dětí v českém prostředí.

V roce 2023 jsme se stali partnery unikátního projektu Hrdinové a děti, který vede organizace Bethany – dům pomoci. Dalšími partnery jsou chrudimští výsadkáři ze 43.výsadkového pluku Armády ČR, strážníci Městské policie Pardubice a hasiči z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Cílem projektu je předávání morálních hodnot od autentických hrdinů současnosti směrem k dětem, které unikátní formou prožitků v týmech zkoušejí náročnost práce hrdinů. Současně se odborným způsobem pracuje na zvyšována psychické odolnosti dětí, které si uvědomují potřebu vzájemné spolupráce a tolerance. Projekt také dává hrdinům zpětnou vazbu od dětí a pomáhá jim překonávat profesní únavu.

V roce 2024 jsme se zúčastnili mezinárodního setkání našeho řádu v Lucembursku. Slavnostní mše se konala v hlavním městě Lucemburku, v katedrále Notre Dame. V této katedrále sní svůj věčný sen český král Jan Lucemburský, považovaný za nejrytířštějšího z evropských králů. Při této příležitosti jsme našemu zesnulému králi složili hold a lucemburský kardinál Jean Claude Hollerich, přijal rytířský plášť našeho řádu.